Vardo Giedrė kilmė

2012-01-24, Giedrė Zurbaitė

Kiek žinau, Giedrės kalendoriuje gali rasti du vardadienius. Antrojo neatsimenu, o štai pirmąjį, kovo 5 d., visada pati sau paminiu.

Esu Giedrė Zurbaitė, trečioji Giedrė savo giminėje iš keturių, vardas keliauja iš kartos į kartą, kartu su pasakojimu, kad mano a. a. prosenelė Giedrė Gučienė-Žmuidzinavičiūtė (gimė 1913 m. kovo 5 d.) buvo pirmoji Giedrė. Vardą jai davę tėvai, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius ir jo žmona Marija Žmuidzinavičienė-Putvinskaitė, o jos brolis Vladas Putvinskis parašė knygą-legendą „Giedrė“ apie laumes (neva visos buvusios blogos, bet viena buvusi gera – žinoma, Giedrė), kurią iliustravo A. Žmuidzinavičius. Kiek žinau, tą knygą giminaičiai bando perleisti savom lėšom, o įrodymas, kad tokia egzistavo čia.
Giedrė Gučienė-Žmuidzinavičiūtė susilaukė dviejų dukrų ir dviejų sūnų. Vienai dukrai taip pat davė vardą Giedrė (grafikė Giedrė Gučaitė). Abiems broliams gimė po dvi dukras, tačiau jų Giedrėmis nevadino, paliko vardo privilegiją savo seseriai Giedrei, tačiau jai gimė vien sūnūs, tad kaip pirma Giedrės proanūkė gavau šį vardą.

Kadangi Giedrių Lietuvoj tikrai netrūksta, paklausiau giminių, kaip čia taip nutiko, kad vardas taip greitai išpopuliarėjo. Taigi, mano prosenelė nuo mažens buvo skautė, užaugusi tapo skaučių vadove, buvo labai aktyvi Lietuvos skaučių seserijoje, dalyvaudavo įvairiuose renginiuose, regioninio ir nacionalinio lygmens stovyklose. Ji buvo labai gerbiama, mylima ir ne viena ją pažinojusi skautė savo dukrai davė Giedrės vardą. Ir taip vardas pasklido greitai ir po visą Lietuvą.

Susiję vardai: Giẽdrė

Apie projektą

Projektas skirtas Lietuvos Respublikos piliečių vardams įvertinti normos aspektu, vardai sukirčiuojami, iš nerekomenduojamų vardų kreipiama į teiktinus, trumpai nusakoma jų kilmė. Duomenų šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų registras: vardų sąvado pagrindas – 2006 m. pilietybę turėjusių asmenų vardai, toliau pildoma naujagimių vardais (sąvadas ir registras tiesiogiai nesusieti). VLKK iniciatyva vardus nagrinėja Vilniaus universiteto tyrėjai, probleminius klausimus svarsto Kalbos komisijos Vardyno pakomisė. Jus kviečiame pasakoti, kaip gavote vardą, kaip išrinkote savo vaikams, taip pat visas kitas su vardais susijusias istorijas.

Remiantis šios svetainės medžiaga būtina nurodyti svetainės adresą: Lietuvos Respublikos piliečių vardų sąvadas, VLKK. Prieiga internete http://vardai.vlkk.lt. (Žiūrėta [data]). Draudžiama svetainę ar jos dalį susieti su kitais interneto šaltiniais, jei tai sudarytų klaidingą įspūdį dėl svetainės autorystės ar administravimo.