Giminės asmenvardis XVI a. Kauno pavieto bajorų įvardijime

2010-02-09, doc. dr. Jūratė Čirūnaitė (VDU)

XVI a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų pagrindinis įvardijimo būdas – vardas + patronimas. Įprasta manyti, jog antrasis vyrų įvardijimo narys, turintis patroniminę priesagą, yra tėvavardis. Tačiau šiame straipsnyje pateikta įrodymų, jog šio asmenvardžio funkcijos įvardijime galėjo būti ir kitos.  Išanalizavus Kauno pavieto bajorų sąrašuose (iš 1528 m. ir 1567 m. LDK kariuomenės surašymų), 1528 m. ir 1567 m. dokumentuose užfiksuotus asmenų antroponimus ir juos palyginus su 1567 m. dokumento giminių pavadinimuose užrašytais giminių asmenvardžiais, toliau ieškoma XVI a. dokumentuose rastų antrojo arba trečiojo asmenvardžio pozicijoje įrašytų giminių asmenvardžių atitikmenų 1690 m. dokumente, kuriame visi bajorai jau turėjo pavardes. Daroma išvada, kad 1528 m. dokumente antrojo antroponimo pozicijoje užrašyti giminės asmenvardžiai gali būti laikomi pavardžių užuomazgomis. 1528 m. ir 1567 m. dokumentų Kauno pavieto bajorų įvardijimuose atitikmenų turi 20 bajorų giminių asmenvardžiai. 17 iš jų turi atitikmenų 1690 m. dokumento Kauno pavieto bajorų giminių vardyne (yra virtę pavardėmis). Tad galima manyti, jog pavardėmis neoficialioje vartosenoje jie virto jau XVI amžiuje.

Straipsnio pabaigoje apibendrinama: Kauno pavieto bajorų giminių vardyne pavardėmis pirmiausia virsta antroponimai iš giminių asmenvardžių. (Atkreipiamas dėmesys, kad 1528 m. ir 1567 m. dokumentuose Kauno pavieto bajorų asmenvardžiai iš giminių vietovardžių nesudaromi.)

Straipsnį skaitykite mokslo žurnale „Lituanistica“ (Lietuvos mokslo akademijos leidykla, 2010, t. 56, nr. 1–4 (79–82), p. 81–91.

Apie projektą

Projektas skirtas Lietuvos Respublikos piliečių vardams įvertinti normos aspektu, vardai sukirčiuojami, iš nerekomenduojamų vardų kreipiama į teiktinus, trumpai nusakoma jų kilmė. Duomenų šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų registras: vardų sąvado pagrindas – 2006 m. pilietybę turėjusių asmenų vardai, toliau pildoma naujagimių vardais (sąvadas ir registras tiesiogiai nesusieti). VLKK iniciatyva vardus nagrinėja Vilniaus universiteto tyrėjai, probleminius klausimus svarsto Kalbos komisijos Vardyno pakomisė. Jus kviečiame pasakoti, kaip gavote vardą, kaip išrinkote savo vaikams, taip pat visas kitas su vardais susijusias istorijas.

Remiantis šios svetainės medžiaga būtina nurodyti svetainės adresą: Lietuvos Respublikos piliečių vardų sąvadas, VLKK. Prieiga internete http://vardai.vlkk.lt. (Žiūrėta [data]). Draudžiama svetainę ar jos dalį susieti su kitais interneto šaltiniais, jei tai sudarytų klaidingą įspūdį dėl svetainės autorystės ar administravimo.