Įvardijimai XIX amžiaus pradžioje: Telšių bažnyčios gimimo metrikų studija

2016-08-19, doc. dr. Ilona Mickienė, Aušra Černiauskaitė
Straipsnyje analizuojami iš Telšių parapijos XIX a. pr. gimimo metrikų knygos išrinkti įvardijimai – krikštijamų berniukų ir mergaičių, tėvų, krikštatėvių ir lydinčiųjų asmenų, dalyvavusių apeigose. Pagal struktūrą šiuo laikotarpiu jau vyrauja įvardijimai dviem asmenvardžiais. Iš viso įvardijimų – 1589.
Telšių parapijos gimimo metrikų knygoje rasti 84 skirtingi vyrų vardai. (Vyresniosios kartos atstovai vyrai pavadinti 71 skirtingu vardu, o krikštijami berniukai – 50.) Nustatyta, kad visi vyrų vardai yra krikščioniškieji (hebrajiškos, graikiškos, lotyniškos ir germaniškos kilmės, populiariausi – lotyniški vardai, jų rasta 19). Populiariausi tėvų, krikštatėvių ir asistentų vardai – Josephus (68), Antonius (50), Joannes (45). Berniukų įvardijimams dažniausiai buvo pasirenkami vardai Antonius (22), Josephus (18), Franciscus (14).
Išanalizavus naujagimių mergaičių vardus paaiškėjo, kad 168 mergaitės pakrikštytos 41 skirtingu vardu, o suaugusios moterys – 53 skirtingais vardais. Šaltinyje aptikti tik krikščioniškieji moterų vardai. Populiariausi yra lotyniški (17) ir graikiški (17) vardai. Suaugusių moterų populiariausi įvardijimai: Marianne (72), Anna (62), Catharina (45). Mergaičių dažniausi buvo šie vardai: Marianna (21), Anna (14), Antonina (13).

Visą straipsnį žr.: Mickienė I., Černiauskaitė A. Įvardijimai XIX amžiaus pradžioje : Telšių bažnyčios gimimo metrikų studija. – Lituanistica, 2014, Nr. 3., p. 168–179. (Skelbiama iš duomenų bazės Lituanistika.)

Taip pat šiame tekste: Svetimos kilmės vardai

Apie projektą

Projektas skirtas Lietuvos Respublikos piliečių vardams įvertinti normos aspektu, vardai sukirčiuojami, iš nerekomenduojamų vardų kreipiama į teiktinus, trumpai nusakoma jų kilmė. Duomenų šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų registras: vardų sąvado pagrindas – 2006 m. pilietybę turėjusių asmenų vardai, toliau pildoma naujagimių vardais (sąvadas ir registras tiesiogiai nesusieti). VLKK iniciatyva vardus nagrinėja Vilniaus universiteto tyrėjai, probleminius klausimus svarsto Kalbos komisijos Vardyno pakomisė. Jus kviečiame pasakoti, kaip gavote vardą, kaip išrinkote savo vaikams, taip pat visas kitas su vardais susijusias istorijas.

Remiantis šios svetainės medžiaga būtina nurodyti svetainės adresą: Lietuvos Respublikos piliečių vardų sąvadas, VLKK. Prieiga internete http://vardai.vlkk.lt. (Žiūrėta [data]). Draudžiama svetainę ar jos dalį susieti su kitais interneto šaltiniais, jei tai sudarytų klaidingą įspūdį dėl svetainės autorystės ar administravimo.