XVI a. vidurio Gardino pavieto asmenų vardynas

2016-08-19, doc. dr. Jūratė Čirūnaitė (VDU)
XVI a. žinomi trys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės surašymai: 1528 m., 1565 m. ir 1567 metų. 1567 m. LDK kariuomenės surašyme yra ir Gardino pavieto bajorų registras. Dalis bajorų į karo tarnybą vyko ne patys – vietoj savęs siuntė kitus asmenis. Šiame straipsnyje tiriamas į karo tarnybą iš Gardino pavieto siunčiamų asmenų ir to paties pavieto moterų, tiekusių žirgus kariuomenei, vardynas. Dauguma į kariuomenę siunčiamų asmenų buvo valstiečių luomo, keli buvo bajorai. Moterys, tiekusios žirgus kariuomenei, buvo bajorės.
Straipsnyje tiriamas 1567 m. į karo tarnybą iš Gardino pavieto siunčiamų asmenų ir to paties pavieto moterų, tiekiančių žirgus kariuomenei, vardynas. Dauguma vyrų įvardijimų (94,8 proc.) užrašyta su vardais. Tautinių vardų tėra dešimtadalis – dauguma vardų krikščioniški (katalikų ir stačiatikių tradicijos variantai), užrašyti kanoninėmis arba liaudinėmis formomis. Populiariausias į kariuomenę siunčiamų vyrų vardas – Jonas.
Vyrų įvardijimo tipai yra trys: įvardijimai vien potencialiosiomis pavardėmis, įvardijimai vien vardais, mišrieji įvardijimai. Nustatyta, kad įvardijimuose pavartoti vardai, tėvavardžiai, –sk– tipo asmenvardžiai, nepriesaginiai asmenvardžiai, kurie nėra vardai, ir pravardės. Beveik visi įvardijimai užrašyti su prievardžiais (žymintys pareigybę, luomą, siunčiamojo amžiaus tarpsnį, tautybę ir draugystės santykį su siunčiančiuoju asmeniu).
Moterų įvardijimo tipai yra du: įvardijimai vien šeimos asmenvardžiais ir mišrieji įvardijimai. Nustatyta, kad pavartoti vardai, andronimai, tėvavardžiai, sutuoktinio tėvavardžiai, tėvo tėvavardžiai, –sk– tipo asmenvardžiai. Daugiau kaip pusė moterų įvardijimų buvo užrašyti su prievardžiais. Prievardžiai buvo šeiminės padėties ir giminystės, kilmės ir pareigybės.

Visą straipsnį žr.: Čirūnaitė J. XVI a. vidurio Gardino pavieto asmenų vardynas / Lituanistica, 2014, Nr. 1, p. 42–51. (Skelbiama iš duomenų bazės Lituanistika; dar žr. Respectus Philologicus.)

Susiję vardai: Agniẽtė, Ãgnija, Anà, Andriẽjus, Apolònija, Baltramiẽjus, Barborà, Bazìlė, Bogdana, Damiãnas, Eudòkija, Feodora, Feodoras, Filipas, Gerãsimas, Jevdòkija, Kosmas, Ksènija, Kuzmas, Makãrijus, Mãksimas, Matvejus, Michailas, Mikalõjus, Mýkolas, Nikolajus, Onà, Paũlius, Pavelas, Pelagė́ja, Pelãgija, Pẽtras, Pilỹpas, Póvilas, Stanìslovas, Stefanas, Stepanas, Stẽponas, Teodorà, Teodòras, Teodota, Timofejus, Timotiẽjus, Trofimas, Trotimas, Vaitiẽkus, Vãlentas, Varvarà, Vasilisà

Apie projektą

Projektas skirtas Lietuvos Respublikos piliečių vardams įvertinti normos aspektu, vardai sukirčiuojami, iš nerekomenduojamų vardų kreipiama į teiktinus, trumpai nusakoma jų kilmė. Duomenų šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų registras: vardų sąvado pagrindas – 2006 m. pilietybę turėjusių asmenų vardai, toliau pildoma naujagimių vardais (sąvadas ir registras tiesiogiai nesusieti). VLKK iniciatyva vardus nagrinėja Vilniaus universiteto tyrėjai, probleminius klausimus svarsto Kalbos komisijos Vardyno pakomisė. Jus kviečiame pasakoti, kaip gavote vardą, kaip išrinkote savo vaikams, taip pat visas kitas su vardais susijusias istorijas.

Remiantis šios svetainės medžiaga būtina nurodyti svetainės adresą: Lietuvos Respublikos piliečių vardų sąvadas, VLKK. Prieiga internete http://vardai.vlkk.lt. (Žiūrėta [data]). Draudžiama svetainę ar jos dalį susieti su kitais interneto šaltiniais, jei tai sudarytų klaidingą įspūdį dėl svetainės autorystės ar administravimo.