Pasakojimai

Akanė

2023-10-06, lankytojas x

Mano tėvas Japonas o mama Lietuvė, tėvas norėjo duoti tradicinį japonišką mergaitės vardą ,,茜\’\’ kurio reikšmė yra ,,raudona\“ (mėgstamiausią tėvų spalva), sulietuvinus vardas tapo Akanė. Retas Lietuvoje, bet gražus vardas.

Mantė Aistė

2023-06-28, lankytojas x

Iš pradžių man buvo parinkę vardą Mantė, bet davė Aistė, tuo metu dar visiškai naują.

Susiję vardai: Áistė, Mañtė

Traidenis

2023-04-03, lankytojas x

Tai galėtų būti ir Dangaus, Žemės, Požemio valdovas

Susiję vardai: Traidẽnis

Mikalojus Juozas

2023-04-03, lankytojas x

Mikalojaus vardą vaikas atsinešė pats, buvo tas atvejis, kur man, mamai, buvo tiesiog aišku, kad tai Mikalojus. Negalvojau nei apie Čiurlionį, nei apie Daukšą, nei apie Radvilas. Tačiau antrą – Juozo – vardą, davėme vaiko tėvo senelio, partizanų ryšininko, tremtinio, šaulio garbei. Vaiko tėvo vardai taip pat du (nė vienas nėra kieno nors garbei, tiesiog negalėta išsirinkti vieno), dėl to ir buvo sugalvota dviejų vardų tradiciją tęsti.

Man rašant šį pasakojimą vaikui yra jau beveik ketveri, per tą laiką 80–90 proc. sutiktų žmonių vaiką vadina Mykolu, o pataisius nustemba, kad tai skirtingi vardai. Poliklinikoje ar kitur neretai susiduriama su užrašymu Mykalojus. Artimoje aplinkoje vadinamas Miku, Mikučiu, Mikalojuku, bet neretai norintieji mieliau pavadinti pasimeta, Mikalojuką ar net Miką sunkiai sugalvoja, panašu, kad žmonėms šio vardo atžvilgiu užstringa kalbinis aparatas. Retas, bet ypač kūdikystėje pasitaikydavęs pavadinimas: Mikaliukas – akivaizdžiai remiantis Mykolo vardo kaityba.

Bet kartu ir keista, nes juk nemažai tikrai gerai žinomų Lietuvos asmenybių buvo Mikalojai, vardas neturėtų būti nežinomas ar tapatinamas su kitais vardais, kad ir panašiais.

Juozo vardas antraplanis, mažai kas žino, kad sūnaus vardai du, tad jo pakomentuoti išsamiau kol kas negaliu.

Nikolė

2023-04-03, lankytojas x

Nikolė – mano pirmagimė. Pastudijavusi ir pakeliavusi po pasaulį, labai norėjau, kad vaikai turėtų tarptautinius vardus. Nors rinkausi iš Lėjos, Saulės, Emos, Viltės, bet Nikolė, asociavosi su grįžimu namo, į Žemaitiją, pas senelius. Tad nežinia iš kur, bet tą vardą turėjau tik vieną, atvažiavusi į gimdymo namus. Padavė į rankas, pažvelgiau į veidelį ir jau žinojau – mano Nikolė su manimi, per amžius…

Susiję vardai: Nikolė

Apie projektą

Projektas skirtas Lietuvos Respublikos piliečių vardams įvertinti normos aspektu, vardai sukirčiuojami, iš nerekomenduojamų vardų kreipiama į teiktinus, trumpai nusakoma jų kilmė. Duomenų šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų registras: vardų sąvado pagrindas – 2006 m. pilietybę turėjusių asmenų vardai, toliau pildoma naujagimių vardais (sąvadas ir registras tiesiogiai nesusieti). VLKK iniciatyva vardus nagrinėja Vilniaus universiteto tyrėjai, probleminius klausimus svarsto Kalbos komisijos Vardyno pakomisė. Jus kviečiame pasakoti, kaip gavote vardą, kaip išrinkote savo vaikams, taip pat visas kitas su vardais susijusias istorijas.

Remiantis šios svetainės medžiaga būtina nurodyti svetainės adresą: Lietuvos Respublikos piliečių vardų sąvadas, VLKK. Prieiga internete http://vardai.vlkk.lt. (Žiūrėta [data]). Draudžiama svetainę ar jos dalį susieti su kitais interneto šaltiniais, jei tai sudarytų klaidingą įspūdį dėl svetainės autorystės ar administravimo.