Lietuvių dvikamienių vardų trumpinimo tendencijos šnekamojoje kalboje

2015-04-22, prof. dr. Daiva Sinkevičiūtė (VU)

Senieji lietuvių dvikamieniai asmenvardžiai šnekamojoje kalboje trumpinami keturiais būdais, pažįstamais ir rašytiniuose šaltiniuose: iš pirmojo ar antrojo, iš pirmojo ir pradžios antrojo dvikamienio asmenvardžio kamieno, iš dvikamienio asmenvardžio kamieno dalies ir priebalsinės priesagos. Su žodžių trumpinimu yra susiję trumpinių deformacijos ir dvikamienių asmenvardžių neutralizacijos procesai. Taip pat trumpinio skiemenų skaičius (dažniausiai dviskiemeniai trumpiniai) priklauso nuo pamatinio žodžio ir priesagos struktūros. Pasitaikantys atvejai, kai dvikamieniai asmenvardžiai šnekamojoje kalboje yra keičiami visai kitais vardais, rodo, kad vardų trumpinimui ypač aktualios yra ir ekstralingvistinės aplinkybės…

Visą straipsnį žr.: Baltistica, t. 37, nr. 2 (2002), p. 317–341; Baltistica.lt.

Taip pat šiame tekste: Baltiškos kilmės vardai

Apie projektą

Projektas skirtas Lietuvos Respublikos piliečių vardams įvertinti normos aspektu, vardai sukirčiuojami, iš nerekomenduojamų vardų kreipiama į teiktinus, trumpai nusakoma jų kilmė. Duomenų šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų registras: vardų sąvado pagrindas – 2006 m. pilietybę turėjusių asmenų vardai, toliau pildoma naujagimių vardais (sąvadas ir registras tiesiogiai nesusieti). VLKK iniciatyva vardus nagrinėja Vilniaus universiteto tyrėjai, probleminius klausimus svarsto Kalbos komisijos Vardyno pakomisė. Jus kviečiame pasakoti, kaip gavote vardą, kaip išrinkote savo vaikams, taip pat visas kitas su vardais susijusias istorijas.

Remiantis šios svetainės medžiaga būtina nurodyti svetainės adresą: Lietuvos Respublikos piliečių vardų sąvadas, VLKK. Prieiga internete http://vardai.vlkk.lt. (Žiūrėta [data]). Draudžiama svetainę ar jos dalį susieti su kitais interneto šaltiniais, jei tai sudarytų klaidingą įspūdį dėl svetainės autorystės ar administravimo.